Pałac Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim

1 komentarz czwartek, Wrzesień 3rd, 2009 Kierunek: Dolny Śląsk, pałace

Palac Hohenzollernow w Kamieńcu ZąbkowickimPałac w Kamieńcu Ząbkowickim został wybudowany na niewielkim wzniesieniu na wzór zamków szkockich w latach 1838-1873 według projektu Karla Friedricha Schinkla. Fundatorką była księżniczka holenderska Marianna Orańska, żona Albrechta IV Hohenzollerna – najmłodszego syna króla Prus.
 
Ten neogotycki pałac jest czterokondygnacyjną budowlą z czterema basztami narożnymi powalającą swoim rozmachem. Pałac otoczony był ogrodem w stylu włoskim z licznymi stawkami, fontannami (z niektórych woda tryskała na wysokość ponad 30 metrów!) i rzeźbami. Wnętrze pałacu było równie piękne (marmury, mozaikowe posadzki, sala balowa). Koszt budowy całego zespołu pałacowego oszacowany został na 3 tony złota!
 
Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w pałacu magazyn dla zwożonych z całego śląska dzieł sztuki. Potem nadeszli Rosjanie. Wywieźli z pałacu 15 wagonów z antykami i dziełami sztuki a następnie w 1946 roku pałac podpalili. Płonął 2 tygodnie a Rosjanie w tym czasie nie pozwalali nikomu się do niego zbliżyć. Po tym wszystkim sam pałac nadal znajdował się w niezłym stanie. Po wojnie zdewastowali i rozszabrowali go sami Polacy. Marmury zostały oficjalnie wywiezione do odbudowy Warszawy. Pałac popadł w ruinę.
 
W latach osiemdziesiątych pałac wydzierżawił prywatny inwestor (Włodzimierz Sobiech) i zaczął go remontować. Do dziś wydał 6 mln zł. Nie ma już jednak środków na kompleksowy remont. Mimo wszystko pałac został zabezpieczony przed kompletną ruiną (dach, okna).
 
Dziś trwa spór o pałac. Włodzimierz Sobie chciałby kupić pałac, jakim go zastał dawno temu. Gmina chce sprzedać obecny stan bogatemu inwestorowi.

One Response to “Pałac Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim”

  1. Gunthergunther pisze:

    nie kłoccie sie tylko go remontuje .

Dodaj komentarz