Archiwum kierunku ‘Dolny Śląsk’

Pałac Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim

czwartek, Wrzesień 3rd, 2009 1 komentarz

Tagi : , ,

Palac Hohenzollernow w Kamieńcu ZąbkowickimPałac w Kamieńcu Ząbkowickim został wybudowany na niewielkim wzniesieniu na wzór zamków szkockich w latach 1838-1873 według projektu Karla Friedricha Schinkla. Fundatorką była księżniczka holenderska Marianna Orańska, żona Albrechta IV Hohenzollerna – najmłodszego syna króla Prus.
 
Ten neogotycki pałac jest czterokondygnacyjną budowlą z czterema basztami narożnymi powalającą swoim rozmachem. Pałac otoczony był ogrodem w stylu włoskim z licznymi stawkami, fontannami (z niektórych woda tryskała na wysokość ponad 30 metrów!) i rzeźbami. Wnętrze pałacu było równie piękne (marmury, mozaikowe posadzki, sala balowa). Koszt budowy całego zespołu pałacowego oszacowany został na 3 tony złota!
 
Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w pałacu magazyn dla zwożonych z całego śląska dzieł sztuki. Potem nadeszli Rosjanie. Wywieźli z pałacu 15 wagonów z antykami i dziełami sztuki a następnie w 1946 roku pałac podpalili. Płonął 2 tygodnie a Rosjanie w tym czasie nie pozwalali nikomu się do niego zbliżyć. Po tym wszystkim sam pałac nadal znajdował się w niezłym stanie. Po wojnie zdewastowali i rozszabrowali go sami Polacy. Marmury zostały oficjalnie wywiezione do odbudowy Warszawy. Pałac popadł w ruinę.
 
W latach osiemdziesiątych pałac wydzierżawił prywatny inwestor (Włodzimierz Sobiech) i zaczął go remontować. Do dziś wydał 6 mln zł. Nie ma już jednak środków na kompleksowy remont. Mimo wszystko pałac został zabezpieczony przed kompletną ruiną (dach, okna).
 
Dziś trwa spór o pałac. Włodzimierz Sobie chciałby kupić pałac, jakim go zastał dawno temu. Gmina chce sprzedać obecny stan bogatemu inwestorowi.
(więcej…)

Zamek w Książu

niedziela, Sierpień 16th, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , ,

Zamek w KsiążuZamek w Książu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, zaraz po zamkach w Malborku i na Wawelu. Znajduje się nieopodal Wałbrzycha, na terenie Księżańskiego Parku Krajobrazowego.
 
Zamek został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Przez lata przechodził z rąk do rąk, był częściowo niszczony (XVII wiek), przebudowywany, okradany (Niemcy podczas II wojny światowej) i dewastowany (wojska radzieckie po 1945 roku). Dopiero w 1956 roku rozpoczęto ponad 30 letnią renowację zamku.
 
Na wygląd zamku największy wpływ miała rodzina Hochbergów, która władała nim ponad 400 lat. Dziś w zamku mieści się luksusowy hotel, a do zwiedzania udostępniona jest tylko część całego zespołu zamkowego.
 
Na terenie znajdują się restauracje, stadnina koni, piękne ogrody. Nieopodal znajduje się też, trochę zapuszczona ale warta zwiedzenia, palmiarnia.
 
Ciekawostką jest, że podczas II wojny światowej w skale, na której stoi zamek, naziści rozpoczęli drążenie tuneli. Miały one według różnych teorii łączyć się z podziemnymi halami Gór Sowich. Mówi się, że być może zamek w Książu miał być kwaterą Hitlera połączoną z podziemnymi fabrykami.
(więcej…)

Holenderski wiatrak w Gogołowie

niedziela, Sierpień 9th, 2009 brak komentarzy

Tagi : ,

WiatrakWiatrak typu holenderskiego znajdujący się na skraju wsi Gogołów w gminie Świdnica powstał około roku 1857. Jest to budynek ceglany, trzypiętrowy, kryty gontem.
 
Wiatrak wojnę przetrwał niemal bez zniszczeń. Jednak zaraz potem został zniszczony przez okolicznych mieszkańców, którzy go zdewastowali, oderwali skrzydła i strącili głowicę. Do końca XX wieku wiatrak popadł w ruinę.
 
Niedawno wiatrak został zakupiony przez prywatnego inwestora, który go wyremontował i zrobił w nim domek letniskowy.
(więcej…)