Archiwum kierunku ‘Góry’

Schronisko Samotnia w Karkonoszach

sobota, Wrzesień 12th, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , , , , ,

Schronisko Samotnia w Karkonoszach Samotnia zwana perłą dolnośląskich schronisk jest schroniskiem PTTK imienia Waldemara Siemaszki. Leży w Karkonoszach nad brzegiem Małego Stawu na wysokości 1195 m n.p.m.
 
Schronisko Samotnia wybudowane w stylu góralskiej chaty jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o domku w Kotle Małego Stawu pochodzą z XVII wieku. Od 1966 roku schroniskiem kierują państwo Siemaszko (Waldemar zginał koło Świątyni Wang w 1994 roku) i to właśnie za ich czasów schronisko przeżyło rozkwit.
 
Samotnia oferuje 50 miejsc noclegowych a także wypożyczalnię sprzętu turystyczno-rekreacyjnego, książek i bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu. Słynie też z przytulnej atmosfery i domowej kuchni. Jest otwarta przez cały rok.
 
Samotnia jest miejscem niezwykłym. Odbywa się w niej bardzo wiele imprez. Jest miejscem szkoleń, ślubów, spotkań. Stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych wycieczek po Karkonoszach.
 
Najłatwiej do Samotni dojść szlakiem niebieskim od Świątyni Wang. Zajmuje to około godziny. Latem można wybrać bardziej malowniczy wariant tego szlaku i przejść obok Domku Myśliwego ścieżką nad Małym Stawem.
(więcej…)

Rusinowa Polana

czwartek, Sierpień 20th, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , , , , ,

Rusinowa polanaRusinowa Polana zwana również Jaworzynką to rozległa polana (100 ha) w Tatrach Wysokich między Gęsią Szyją o Gołym Wierchem.
 
Dawniej na Rusinowej Polanie była częściowo zamieszkała osada pasterska z drewnianymi szałasami i szopami. Wypasano tam owce. Dziś zostało już tylko kilka zabudowań. Ponownie zezwolono na wypas owiec.
 
Rusinowa Polana jest ceniona przede wszystkim za wspaniałe widoki na Tatry Wschodnie i Dolinę Białki. W bezpośrednim jej sąsiedztwie znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach wielokrotnie odwiedzane przez Karola Wojtyłę.
 
Przez Rusinową Polanę przebiegają trzy szlaki turystyczne:

 • niebieski – z Zazadniej przez Rusinową Polanę do Palenicy Białczańskiej
  • Czas przejścia z Zazadniej na Rusinową Polanę: 1:15 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia z Rusinowej Polany do Palenicy Białczańskiej: 40 min, z powrotem 50 min
 • zielony – z Wierchporońca przez Rusinową Polanę i Gęsią Szyję na Rówień Waksmundzką, a dalej do schroniska Murowaniec
  • Czas przejścia z Wierchporońca na polanę: 1 h, ↓ 45 min
  • Czas przejścia z polany przez Gęsią Szyję na Rówień Waksmundzką: 1 h, z powrotem 50 min
 • czarny – odchodzący od dolnego skraju polany, prowadzący na Polanę Pod Wołoszynem
  • Czas przejścia w obie strony: 25 min

Polecam przejście szlakiem niebieskim z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej Polany. Następnie zielonym na Gęsią Szyje i Rówień Waksmundzką. Dalej czerwonym przez Psią Trawkę do Toporowej Cyrhli.
(więcej…)

Schronisko na Hali Kondratowej

wtorek, Marzec 31st, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , , , , , ,

Schronisko na Hali Kondratowej

Schronisko położone jest na Hali Kondratowej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1333 m n.p.m. Rozciąga się z niego niesamowicie piękny widok na niezwykle zieloną i bogatą w tatrzańską roślinność Halę Kondratową, w oddali widać pasmo Czerwonych Wierchów.

 

Kiedyś na Hali Kondratowej stały szałasy, szopy i bacówka. Obecny drewniany budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w 1948 roku. Schronisko dysponuje 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych oraz bufetem i gospodą.

 

Schronisko jest idalną bazą wypadową na Giewont, Czerwone Wierchy i Tatry Zachodnie. Leży na dwóch szlakach turystycznych:

 • niebieski – z Kuźnic na Przełęcz Kondracką i Giewont
  • Czas przejścia z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia ze schroniska na Giewont: 1:45 h, ↓ 1:15 h
 • zielony – na Przełęcz pod Kopą Kondracką
  • Czas przejścia: 1:20 h, ↓ 1 h

Osobiście polecamy niezbyt męczącą ale bardzo widowiskową trasę z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Kondratową Polanę na Przełęcz Kondracką. Potem Doliną Małej Łąki powrót na Krzeptówki.
(więcej…)