Archiwum kierunku ‘Zagranica’

Sidi Bou Said

poniedziałek, Czerwiec 22nd, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , ,

Sidi Bou SideSidi Bou Said leży w Tunezji 3 km od Kartaginy i 20 km od Tunisu. Jest to niezwykle malownicze miasteczko rozciągające się na zboczu Przylądka Kartagińskiego zakończonego 100-metrowym urwiskiem.
 
Początki miasteczka sięgają IX wieku, kiedy to na klifie został wzniesiony klasztor mnichów-wojowników strzegących Zatoki Tunetańskiej. Sławę Sidi Bou Said zyskało jednak dopiero w XVIII wieku dzięki wybudowanemu pałacykowi, do którego zjeżdżali muzycy i poeci. Dziś to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tunezji.
 
Turystów przyciągają malownicze białe zaułki i wspaniały błękit nieba odbijający się w niebieskich drzwiach i okiennicach domów coraz częściej zamieszkałych przez bogatych Europejczyków.
(więcej…)

Wieża Phosphori w porcie Ouranoupoli na Półwyspie Athos

środa, Kwiecień 1st, 2009 brak komentarzy

Tagi : , , , , ,

Grecja Chalkidiki

Ouranoupoli leży na Półwyskie Chalcydyckim w Grecji. Jest jednym z wiodących kurortów bardzo podpodządkowanym gustom turystów. Pełni rolę bramy do autonomicznej części Athos – republiki mnichów. Kusi również wyprawą na pobliski archipelag Drenia z niemal tropikalnymi plażami.

 

W porcie z daleka rzuca się w oczy bizantyjska wieża Phosphori z XII wieku. Do niedawna mieszkał w niej Sydney Loch – misjonarz i autor książki – przewodnika po klasztorach „Athos: Święta Góra”.

 

W sezonie z Ouranoupoli wyruszają statki wycieczkowe wzdłuż południowo-zachodnich brzegów Athos.
(więcej…)